Obyčajná biela ryža je základná potravina v japonskej kuchyni. To ale neznamená, že by si ju domáci nepripravovali aj na všelijaké iné spôsoby. Takikomi gohan je jedno z jedál, ako možno „oživiť“ nudnú ryžu rôznou zeleninou, hubami, morskými plodmi či mäsom.
Čo je takikomi gohan?
Takikomi gohan je názov pre japonskú ochutenú ryžu. Pripravuje sa z guľatozrnnej ryže a sezónnej zeleniny. Toto jedlo je typické hlavne počas jesene, kedy sa zvykne podávať spolu s grilovanými rybami a miso polievkou. Na dochutenie takikomi gohan sa používa japonský vývar dashi, mirin a sójová omáčka.
Názov tohto jedla sa môže líšiť v závislosti od regiónu. Môže sa tiež nazývať Kayaku gohan alebo Gomoku gohan (Go = päť = päť ingrediencií), ale pri varení sa používa, samozrejme, aj viac alebo menej ako päť vecí.
Existuje aj jedlo s názvom Maze gohan. Hlavný rozdiel v týchto dvoch jedlách je, ako sa pripravujú. Pri takikomi gohan sa všetky ingrediencie aj s ryžou varia spolu v jednom hrnci. Pri maze gohan sa varia zvlášť a až po uvarení sa ryža zmieša s ostatnými ingredienciami.
Čo všetko môžete pridať do takikomi gohan?
Ako som už spomenula, takikomi gohan je typické jedlo hlavne pre jesenné a zimné mesiace. Preto sa používajú najmä jesenné druhy zeleniny, no je v podstate na vás, akú zeleninu použijete. Žiadne prísne pravidlá v tomto nie sú. Najbežnejšími prísadami sú mrkva, huby shiitake, age tofu (vyprážané tofu), gobo (čierny koreň).
Niektoré variácie zahŕňajú aj mäso, ako sú kuracie stehná alebo prsia, alebo morské plody. Základná omáčka na dochutenie zvyčajne pozostáva zo sójovej omáčky, mirinu a dashi, ale môžete skúsiť pridať aj saké alebo zázvor.
Ďalšími populárnymi prísadami sú:
- Renkon (lotosový koreň)
- Bambusové výhonky
- Hijiki (morské riasy)
- Gaštany
- Edamame (mladé sójové bôby)
- Losos
- Čerstvý hrášok
- Sladké zemiaky
V tomto recepte som použila sušené huby shiitake, riasy hijiki, mrkvu a vyprážané tofu. Odporúčam použiť sušené huby. Dodajú výraznejšiu chuť. Hijiki je druh morskej riasy. Májú bohatú, zemitú chuť a mierne chrumkavú textúru. Hijiki sú u nás menej známe morské riasy, no v Japonsku sú súčasťou zdravej vyváženej stravy už stáročia. Prečítajte si viac aj o ostatných morských riasach.
Ako pripraviť takikomi gohan?
Príprava je pomerne jednoduchá, no nasledujúce veci odporúčam radšej dodržať. Ako správna poloázijská rodina vlastníme ryžovar. Môžete použiť aj obyčajný hrniec a sporák, ale s ryžovarom je to oveľa jednoduchšie. Na sporáku nemusíte na prvýkrát odhadnúť správnu teplotu a môže sa stať, že ryžu buď pripálite, alebo nedovaríte. A hlavne, ryža sa všeobecne v ázijských krajinách varí vo väčšine prípadov v ryžovaroch – má to byť rýchle a jednoduché a aj toto jedlo má patriť do tejto kategórie, kedy len všetko nahádžete do jedného hrnca. Takže, majte na pamäti:
Ryžu nechajte nejaký čas namočnú
Nevynechávajte namáčanie ryže vo vode. Pomôže to, aby sa ryža stala nadýchanejšou a jemnejšou. Tiež bude lepšie absorbovať všetky chute z korenín. Na namáčanie použite len čistú vodu.
Po namočení vodu poriadne sceďte. Ak je to možné, použite sitko. Prebytočná voda môže narobiť neskôr neplechu.
Ryžu a surovú zeleninu pred varením nemiešajte
Ryžu nikdy pred varením nemiešajte s koreninami a inými prísadami. Až po uvarení. Takikomi gohan sa pripravuje na varenie vo vrstvách. Najprv ide ryža a na ňu potom ukladáte tvrdé ingrediencie, ako je napríklad koreňová zelenina, a potom postupne mäkšie suroviny. Ak by ste všetko zmiešali ešte surové, jedlo by sa uvarilo nerovnomerne.
Neprežente to s množstvom
Zmyslom tohto jedla je ryžu ochutiť a pridať rôzne druhy zeleniny, ale stále má byť hlavnou prísadou ryža. Dodržať správny pomer je dôležité aj z ďalších dôvodov. Ak dáte príliš veľa ingrediencií, nasajú všetku tekutinu a ryža sa nemusí uvariť správne. Ryžovar (alebo hrniec) neprepĺňajte. Nezabudnite, že po uvarení ryža zväčší svoj objem.
Ako skladovať uvarené takikomi gohan?
Po vychladnutí pokojne skladujte v chladničke ako každé iné jedlo. Ak vám zostalo viac, môžete časť šupnúť aj do mrazničky, prípadne „vymodelovať“ onigiri (typický japonský snack v tvare guľôčky alebo trojuholníka).
Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne? Sledujte zákulisie aj na Instagrame, Facebooku, a Pintereste.
Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním:
Takikomi gohan (japonská ochutená ryža)
Video
Ingredients
- 300 g neuvarenej ryže
- 50 g mrkvy
- 2 ks sušených shiitake húb
- 1 - 2 ks vypraženej tofu (alebo polovica klasickej tofu)
- 2 PL hijiki rias
Na dochutenie:
- 360 ml dashi vývaru (2,5 g dashi prášku)
- 2 PL sójovej omáčky
- 1 PL mirin
- 2 PL vody zo shiitake húb
- 1/2 ČL soli
Instructions
- Ryžu niekoľkokrát umyjeme vo veľkej mise (kým nie je voda číra, nie mliečne biela) a necháme 20 - 30 minút namočené v čistej vode.
- Huby shiitake a hijiki riasy dáme do samostatných misiek, zalejeme vodou a necháme namočené. Shiitake môžete niečím zaťažiť, aby zostali celé ponorené. Túto vodu nevylievajte. Budeme ju potrebovať.
- Mrkvu očistíme a prekrojíme pozdĺžne na dve polovice a tieto polovice ešte raz pozdĺžne prekrojíme, vznikne nám akoby polkruh a ten na tenko nakrájame.
- Huby shiitake a hijiki tiež na tenko nakrájame. Tofu na menšie kocky. Ak sú stopky shiitake príliš tvrdé, tak ich vyrežeme. Všetky ingrediencie sa snažíme krájať na približne rovnako veľké kúsky.
- Na dochutenie zmiešame vývar z dashi (zovrite vodu a rozpustite v nej 2,5 gramu dashi prášku), sójovú omáčku, mirin, vodu zo shiitake a soľ. Nakrájanú zeleninu dáme do misky a zalejeme touto zmesou.
- Z ryže scedíme vodu.
- Ryžu dáme do ryžovaru, opatrne nalejeme zmes a rovnomerne rozmiestnime tak, aby zakryla ryžu, ale nemiešame. Keď už máme ryžu takto pripravenú, varíme ju hneď a nenechávame ju takto "stáť".
- Uvarenú ryžu môžeme ešte dochutiť jarnou cibuľkou alebo petržlenou vňaťou.
Itadakimas!