Skip to main content

sushi-pohyblivy-pas

Chystáte sa do Japonska a chceli by ste vyskúšať suši na pohyblivom páse? Okrem toho, že je cenovo veľmi priaznivé, tak je to určite aj zaujímavý zážitok. Spočiatku to môže vyzerať trochu komplikovane, pretože vo veľa takýchto reštauráciách vás neprivíta žiadna obsluha, ale všetko je automatizované pomocou tabletov. V skutočnosti je to ale celkom jednoduché. Ako teda na to?

Poznámka: Ceny sa vzťahujú na rok 2023.

Čo je sushi na pohyblivom páse?

Z angličtiny známe ako conveyor belt sushi alebo z japončiny kaiten sushi alebo kaitenzushi (podľa výslovnosti). Ako už názov napovedá, ide o suši, ktoré vám neprinesie obsluha, ale suši k vám „docestuje“ na pohyblivom páse, odkiaľ si ho sami vezmete. Vlastne, dnes už sú tieto reštaurácie takmer všetky nastavené tak, že od príchodu, usadenie sa za stôl až po zaplatenie, sa obslúžite sami.

Koľko stojí takéto sushi?

Takéto suši je známe tým, že je lacné. Ceny sa zhruba hýbu od 120 yenov (0,71 eur) za tanier, pričom na väčšine tanieroch sú dva kúsky. Takže jeden kúsok vyjde na 35 centov. To znie priam neuveriteľne, že?

Je samozrejmé, že kvalitovo to nebude top prvá trieda ako keby ste si išli sadnúť niekam do suši reštaurácie a každý kúsok vám pred očami naservíruje suši majster alebo to nebude tip-top vizuálne nastajlované, ale za tú cenu je to stále veľmi decentná úroveň. A hlavne ste „pri zdroji“. Rybie pokrmy a všeobecne čerstvé ryby sú v Japonsku stálica a, samozrejme, je tam oveľa jednoduchšie dostať sa k čerstvým rybám. Nie ako u nás.

Ktoré reštaurácie s kaitenzushi v Japonsku navštíviť?

Suši na pohyblivom páse je veľmi obľúbené aj medzi domácimi. Je to lacné, rýchle a pohodlné. Ak zrovna nie je obedová pauza. Vtedy vedia byť tieto reštaurácie naozaj plné. V Japonsku je takýchto typov reštaurácii viacero. Jedna z najznámejších je sieť reštaurácií Kura sushi. Majú dobrý pomer ceny a kvality – pomerne veľké kúsky sushi za priaznivé ceny. Ďalšími obľúbenými sú napríklad:

  • Sushiro
  • Hamazushi
  • Toriton
  • Kappa sushi
  • Uobei sushi
  • Genki sushi

Ale tu zoznam rozhodne nekončí. Takýchto typov suši reštaurácií je v Japonsku oveľa viac.

Ako funguje reštaurácia so suši na pohyblivom páse a ako si objednať?

Ukážeme si na príklade reštaurácie Kura sushi, ktorá má po celom Japonsku vyše 400 pobočiek. Každá reštaurácia môže mať systém nastavený trochu inak. Niekde je to dokonca štýlom otvorenej kuchyne, kde sedíte pri bare naokolo suši majstrov a vidíte, ako pripravujú každý kúsok, ktorý potom kladú na pohyblivý pás. To je ale skôr typické pre menšie prevádzky. Tie väčšie reťazce, ako napríklad Kura sushi, to však majú väčšinou podobne a väčšinou tých suši majstrov nevidíte.

1. Príchod – ako si vybrať sedenie?

Celý proces je nastavený tak, že nepotrebujete pomoc obsluhy. Ak však idete prvýkrát a ste stratený, stačí osloviť obsluhu a oni vám už pomôžu. Sú na to zvyknutí.

kura-sushi-tablet

Keď vojdete, pravdepodobne uvidíte hneď pri vchode tablet. Všimla som si, že väčšina z nich nemá možnosť anglického jazyka. Stlačíte modré tlačidlo, potom zadáte počet osôb (najprv dospelých, potom deti) a potom si vyberiete, či chcete sedieť pri stole alebo pri bare / pulte (z angličtiny counter). To je určené pre jednotlivcov. V tomto ohľade je Japonsko pre sólo cestovateľov veľmi prívetivé.

Tablet vám dá lístok a môžu nastať dve situácie:

  • Ak nie je plno, priradí vám hneď číslo stola, ku ktorému si môžete ísť sadnúť (lístok s číslom si nechajte).
  • Ak je plno, dá vám lístok s poradovým číslom. Na veľkej obrazovke potom uvidíte, ako postupne vyvolávajú tieto čísla. Keď sa ukáže vaše číslo, podídete k tabletu a stlačíte červené tlačidlo a dá vám lístok s číslom stola a môžete si ísť sadnúť (opäť si lístok nechajte).

kura-sushi-sedenie

2. Pri stole – ako si objednať?

Na stole nájdete všetko, čo budete k jedeniu potrebovať. Pitie si môžete objednať alebo ak vám stačí, tak na stole bude nádobka s japonským zeleným čajom v prášku, ktorý si sami takto zarobíte. Tento čaj je v cene.

kura-sushi-caj3

A môžete začať. Pohyblivé pásy budú dva. Vrchný pás slúži na doručenie jedla, ktoré si môžete objednať pomocou tabletu. Na spodnom páse sa bude pohybovať suši v náhodnom poradí. Pri každom druhu vidíte, aká je cena. Neberiete celú tú plastovú nádobu aj s vekom, ale len tanier. Jemne ho za okraj pozdvihnete a veko sa automaticky otvorí. Prázdne taniere potom šupnete do takého otvoru ktorý je na konci stola. Za každých päť tanierov si môžete zahrať hru na tablete. Je to akoby taká náhodná ruleta a keď sa na vás usmeje šťastie, môžete vyhrať nejakú cenu (zvyčajne nejaká malá hračka).

Ak sa vám zdá, že vaše obľúbené suši akosi nechodí, tak si pomocou tabletu môžete objednať konkrétne kúsky. Tu už nájdete menu aj v anglickom jazyku. Na výber sú okrem suši aj polievky, ako napríklad miso polievka, udon či dokonca malý ramen, ďalej si môžete objednať rôzne nápoje a dokonca aj nejaké dezerty. Na tablete vidíte aj približný čas, koľko budete na jedlo čakať.

kura-sushi-menu

3. Ako si vypýtať účet a ako zaplatiť?

Na tablete zvolíte možnosť „check-out“ a s lístkom, ktorý ste si brali na začiatku idete k samoobslužnej pokladni. Lístok dáte pod skener, vyberiete si spôsob platby a zaplatíte.

Etiketa v reštaurácii so sushi na pohyblivom páse

Na prelome rokov 2022 / 2023 sa stala jedna nepríjemná udalosť, kedy japonskí tínedžeri v týchto reštauráciách olizovali a chytali poháre, fľaštičky s omáčkami či dokonca jedlo na páse. Bol z toho pomerne veľký národný škandál pretriasaný aj vo svetových médiách. Asi bolo dosť veľkým prekvapením, že to boli zrovna Japonci (nuž, blbci sa nájdu naozaj všade), a ešte sa pritom natáčali na video a zverejňovali to na tik-tok, takže nakoniec nebolo ani tak ťažké ich vypátrať.

Každopádne, v takýchto reštauráciách platia isté nepísané pravidlá, ako napríklad:

  • Ak sa už nejakého taniera na páse dotknete, tak si ho už vezmite a nedávajte ho naspäť aj keď ste sa suši ani nedotkli.
  • Neberte si zbytočne viac tanierov, než zvládnete pojesť.
  • Do otvoru, kde sa dávajú taniere, nedávajte nič iné.
  • Na pohyblivý pás neklaďte prázdne taniere ani nič iné.
  • Neberte veci z horného pásu, ktoré si pravdepodobne niekto objednal.

Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne či kultúry? Sledujte zákulisie aj na  InstagramFacebook, a Pinterest.

Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním:

Leave a Reply