Hoci Vianoce v Japonsku nie sú oficiálnym štátnym sviatkom, veľkolepá vianočná výzdoba nesmie chýbať. A nesmie ani chýbať vianočná torta či kura z KFC. Áno, správne čítate. Kura z KFC. Obchody sú počas 24. decembra normálne otvorené. Oveľa väčšou vecou je v Japonsku Nový rok.
V článku sa dozviete:
- Ako sa oslavujú v Japonsku Vianoce?
- Ako vyzerá vianočné osvetlenie?
- O vianočných trhoch v Japonsku
- Prečo sa v Japonsku je na Vianoce KFC?
- Čo je japonská vianočná torta?
- Je december dobrý čas na návštevu Japonska?
- Môj pohľad na Vianoce v Japonsku
Vianoce v Japonsku sú obdobie pre páriky, zamilovaných a priateľov
Vianočné obdobie v Japonsku je, pochopiteľne, vnímané trocha inak než u nás. Je tam jednoducho iná kultúra, iné zvyklosti, iné náboženstvo. V minulosti sa Vianociam v Japonsku nepripisoval nijaký špeciálny význam a ani pozornosť. Teraz je to už trocha iné a vianočnú výzdobu sa dá vidieť takmer všade. Myslím si ale, že vianočné obdobie sa tak trošku berie aj ako marketingový ťah.
Vianoce nie sú v Japonsku veľmi vnímané ako kresťanský sviatok. Nie je ani tradícia doma stavať a ozdobovať vianočný stromček. Vianoce v Japonsku sú skôr vnímané ako ideálne obdobie pre zamilovaných a 24. december je mnohými považovaný za najromantickejší deň v roku. Páriky si zvyknú rezervovať miesto na večeru v nejakej peknej reštaurácii a potom vyraziť na prechádzku vysvieteným mestom.
Vianočné tradície v Japonsku
Neviem, či sa dá hovoriť zrovna o tradíciách, ale tieto veci sú už pár rokov v Japonsku na Vianoce zaužívané.
Vianočné osvetlenie
Vianočné osvetlenie v Japonsku je na inom leveli. Takmer každé nákupné centrum, atrakcia, každá väčšia stanica, ale aj tie menšie majú nejaké vianočné osvetlenie. Čím väčšia stanica a známejšie turistické miesto, tým veľkolepejšia výzdoba. Osvetlené sú aj parky, hrady či chrámy a konajú sa špeciálne svetelné eventy.
Zvyčajne to začína na jeseň v novembri, kedy je mnoho chrámov a svätýň výnimočne otvorených aj vo večerných hodinách. Tak ako je obľúbené sakura obdobie, tak rovnako je populárne aj to jesenné. Listy sú nádherne sfarbené do červených, žltých, oranžových a zelených farieb a nočné osvetlenie len zdvojnásobuje tú nádheru. Koncom novembra sa potom postupne začína objavovať v uliciach vianočné osvetlenie.
Záhrady Eikando v Kyóte
Vianočné trhy v Japonsku
Aj v Japonsku sa nájdu vianočné trhy. Najmä vo väčších mestách. Niektoré dokonca majú vstupné. A sú zamerané hlavne na jedlo. Na týchto trhoch je veľmi často vidieť nemecké prvky. Napríklad drevené domčeky majú nemecké pomenovania, vždy sa podávajú párky či klobásky, nemecké pivo a jedlá majú nemecké názvy.
Ale občas nezabudnú pridať aj niečo svoje, ako napríklad na týchto trhoch v Tokyu pri známom Sky tree tower som natrafila na kukuričnú polievku. V tomto recepte na japonskú kukuricovú polievku som už písala, že je to snáď tá najznámejšia polievka v Japonsku. Asi naozaj bude.
Krémová kukuričná polievka
Osaka tiež nezaostávala a vianočné trhy usporiadala v Tennoji parku (pri Tenshiba stanici). Opäť krásne osvetlenie, ľudia posedávali na dekách na zemi pod osvetlenými stromami. V ponuke nechýbali párky, klobásky a maďarský guláš, ale našla sa aj pizza, churros či wafle.
Čo ľudia jedia v Japonsku na Vianoce?
Pre nás to znie úplne šialene, ale v Japonsku sú na Vianoce tradíciou dve jedlá – kura z KFC a vianočná torta, ktorú si ale kúpite, nie upečiete doma. V Japonsku nie je veľká tradícia domáceho pečenia.
Prečo sa v Japonsku je na Vianoce kura z KFC?
V Japonsku sa Vianoce nikdy špeciálne neoslavovali. Nemali nijaké vianočné jedlá, ktoré by boli stovky rokov zakorenené v ich tradíciách. A tak bol vlastne priestor, aby nejaké tradičné vianočné jedlo „vzniklo“. Z veľkej časti za to môže vtedajší manažér pre KFC v Japonsku, ktorý prišiel s nápadom ponúknuť na Vianoce kuracie nugetky v párty kýbliku, a tak sa spustila obrovská marketingová kampaň a očividne mala veľký úspech. Snáď dostal tento pán nejaké povýšenie. To bolo v roku 1974 a odvtedy je KFC kura neodmysliteľnou súčasťou japonských Vianoc.
Nápad mal možno taký veľký úspech aj preto, že ide o kýblik, ktorý je ideálny na to, aby ste ho zdieľali s priateľmi či s rodinou. A keďže v Japonsku je kultúra zdieľania jedla a spoločného stolovania veľká, táto myšlienka sa rýchlo ujala. V súčasnosti je to tak populárne, že rezervácie sa robia aj mesiac dopredu! Inak je riziko, že zostanete bez kuraťa alebo si vystojíte pekne dlhú radu.
Čo je japonská vianočná torta?
„Kurismasu kéki“, ako by to vyslovili Japonci, je ďalšie populárne vianočné jedlo alebo skôr dezert. S týmto nápadom prišiel zakladateľ celoštátnej siete cukrární a reštaurácií, ktorá v Japonsku funguje dodnes. Inšpiroval sa „západnými“ receptúrami a tá najtradičnejšia a snáď prvá verzia je úplne jednoduchá torta – biele piškótové cesto so šľahačkou a jahodami. Tu nájdete recept na túto jednoduchú tortu s jahodami a šľahačkou.
Toto je v Japonsku celkom obľúbený koláč a aj mimo sezóny sa dá pomerne ľahko nájsť v kaviarňach alebo aj v potravinách. Dnes už ale táto vianočná torta môže mať všelijakú podobu, respektíve príchuť. V obchodoch či kaviarňach môžete vidieť tabule, na ktorých sú obrázky rôznych vianočných tort. A objednávky sa tiež prijímajú pokojne aj mesiac vopred. Obľúbené sú však aj ostatné koláčiky či keksíky. V takmer každom obchodnom centre je oddelenie s potravinami a s hotovým jedlom. Väčšinou je úplne na prízemí. A tam môžete nájsť tieto vianočné torty a rôzne keksíky s vianočnými motívmi, kde vám ich zabalia do krásnej škatuľky. Ideálne ako darček.
Je december dobrý čas na návštevu Japonska?
Keďže Vianoce nie sú v Japonsku štátnym sviatkom, všetko normálne funguje, obchody sú otvorené a atrakcie tiež. Obmedzenia pocítite skôr na Nový rok. Predvianočné a vianočné obdobie je obľúbené aj medzi domácimi. Mestá sú nádherne osvetlené, konajú sa špeciálne svetelné eventy a domáci radi zájdu na vianočné trhy.
Ja by som odporučila naplánovať návštevu tak, aby ste stihli vidieť farebné jesenné lístie a aj vianočné osvetlenie, takže polovica novembra až začiatok decembra. Niektoré vianočné osvetlenia aj trhy začínajú v mestách pokojne už koncom novembra. V novembri si užijete farebnú jeseň a môžete navštíviť vo večerných hodinách osvetlené chrámy (hlavne v Kyóte). Tu ale pozor, niekedy je ťažké odhadnúť ten správny čas. Japonsko pravidelne každý rok vydáva predbežné predpovede, kedy odhadujú, že je najlepší čas vidieť pekne sfarbené jesenné lístie. Na severné časti Japonska je november už neskoro. Tam jeseň začína pokojne aj v októbri a v novembri tam môže byť už sneh. Tiež môže byť neskoro pre niektoré nižšie položené oblasti hoci sú na juhu, napríklad Nikko alebo Fuji, pretože sa nachádzajú v hornatejšej oblasti. V polovici novembra až ku koncu novembra je zvyčajne na „vrchole“ jesene Kyóto, Osaka alebo Tokyo.
Môj pohľad na Vianoce v Japonsku
Vianočné obdobie v Japonsku dokáže byť naozaj krásne. Minimálne vo výzdobe a v osvetlení nás na míle predbehnú. To dokáže vytvoriť neskutočnú atmosféru. No niektorí ľudia tvrdia, že sa práve počas tohto obdobia cítia osamelo. So všetkými tými párikmi naokolo, niet sa čo čudovať. Mnoho cudzincov by povedalo, že Vianoce v Japonsku nie sú to pravé orechové. Hlavne pre ľudí z Európy. Ale to je pochopiteľné. Je to úplne iná kultúra. Ani to nemôže byť úplne rovnaké. Výzdoba je naozaj nádherná, ale k tomu ešte chýbajú slovenské tradičné jedlá, oplátky, vôňa po domácky upečených koláčikov či koledy. Och, a chýbajú aj vianočné filmy.
Zaujíma vás viac z japonskej kuchyne či kultúry? Sledujte zákulisie aj na Instagram, Facebook, a Pinterest.
Budem rada, ak ma podporíte zdieľaním: